Pozvani predavači

Prof. dr. sc. Lidija Arambašić, psihologinja i (meta)supervizorica psihosocijalnog rada
Prof. dr. sc. Lidija Arambašić istakuta je stručnjakinja u području psihološke podrške, komunikacije i kriznih intervencija u Hrvatskoj. Tijekom više od 40 godina rada, oblikovala je generacije psihologa na Odsjeku za psihologiju Filozofskog fakulteta u Zagrebu, gdje je bila profesorica na Katedri za zdravstvenu i kliničku psihologiju. Od 2022. godine je u mirovini, no i dalje aktivno djeluje kao predavačica na specijalističkim studijima te kao edukatorica i supervizorica u okviru različitih stručnih edukacija i projekata.
Autorica je i koautorica brojnih znanstvenih i stručnih publikacija, uključujući knjige “Gubitak, tugovanje i podrška” te “Psihološka prva pomoć nakon kriznih događaja”.
Na konferenciji Praktičari za praktičare, prof. dr. sc. Arambašić održat će radionicu „Zašto ne valjaju zašto-pitanja?“, usmjerenu na prepoznavanje i transformaciju obrasca komunikacije koji često ometa proces savjetovanja i podrške. Polaznici će kroz iskustvene vježbe i refleksiju dobiti priliku istražiti psihološku pozadinu zašto-pitanja te naučiti kako ih zamijeniti djelotvornijim oblicima – što-pitanjima i kako-pitanjima – koja otvaraju prostor za razumijevanje, rast i kvalitetniji odnos s klijentima.
Dr. sc. Velimir Dugandžić, certificirani gestalt psihoterapeut i supervizor
Dr. sc. Velimir Dugandžić certificirani je gestalt psihoterapeut i supervizor (EAGT), licencirani supervizor u psihosocijalnom radu (HDSOR), trener s međunarodnim iskustvom s Europskim certifikatom iz psihoterapije (EAP).
Poslijediplomsko obrazovanje iz gestalt psihoterapije završio je prema programu Njemačkog instituta za Gestalt terapiju IGW Würzburg, a dodatno se educirao u Relacijskom pristupu gestalt psihoterapiji u SAD-u na Pacific Gestalt Institute u Los Angelesu. Svoje znanje produbljivao je i kroz edukacije iz gestalt rada s parovima, razvojne somatske psihoterapije, kao i kroz višegodišnje online edukacije u Italiji.
Doktorirao je na temu „Relacijska paradigma u superviziji psihosocijalnog rada“ na Fakultetu političkih nauka Univerziteta u Sarajevu. U svojoj praksi djeluje kao trener, supervizor i voditelj edukacijskih grupa u Hrvatskoj i inozemstvu. Suosnivač je Centra IGW Zagreb – Gestalt Centra Zagreb te bivši predsjednik Društva gestalt i integrativnih psihoterapeuta Hrvatske.
Na konferenciji Praktičari za praktičare dr. sc. Velimir Dugandžić održat će predavanje na temu: „Sram kao kokreativni fenomen u psihoterapiji – relacijska gestalt perspektiva“.


Dr. Tijana Mirović, psihoterapeutkinja, edukatorica, supervizorica i aktivistica
Dr. Tijana Mirović je psihoterapeutkinja, edukatorica, supervizorica i aktivistica s više od 25 godina iskustva u radu s kompleksnom traumom. Dr. psihologije, akreditirana shema terapeutkinja (trenerica i supervizorica), CBT/REBT terapeutkinja i sistemska obiteljska terapeutkinja. Osnivačica je savjetovališta „Mozaik“, Centra za shema terapiju Beograd i Regionalne asocijacije za stres i traumu NAŠ RAST. Autorica je projekata „Trauma – naša priča“, „Heroji traume“ i „ZOOMiranje traume“.
Kroz predavanje “Praktičar u susretu s kompleksnom traumom” dr. Mirović će se posvetiti temi rada s osobama koje žive s posljedicama kompleksne traume (KPTSP-a).
Govorit će o izazovima koje stručnjaci susreću, ali i o resursima i vještinama koje nam mogu pomoći da budemo podrška onima koji se suočavaju s kroničnim teškoćama u emocionalnoj regulaciji, problemima u odnosima i duboko ukorijenjenim osjećajem srama, krivnje i neuspjeha. Cilj je osnažiti i podržati praktičare, potičući međusobnu razmjenu znanja i jačanje kompetencija za rad s ovom važnom, ali često zanemarenom temom.
Dr. sc. Saara Salo, klinička psihologinja i psihoterapeutkinja
Dr. sc. Saara Salo klinička je psihologinja i licencirana psihoterapeutkinja (obiteljska terapija i emocionalno usmjerena terapija za parove), trenerica i supervizorica za Theraplay, trenerica za MBT-F (Mentalizacijski utemeljeni tretman za obitelji) te trenerica programa Nurture and Play.
Trenerica je i supervizorica različitih metoda i intervencija (MIM/DEIS, Emotional Availability Scales, Theraplay, MBT-F), kako u Finskoj tako i na međunarodnoj razini.
Više od 20 godina radila je u Sveučilišnoj bolnici u Helsinkiju, u ambulantnoj pedijatrijskoj jedinici.
Na Sveučilištu u Helsinkiju proučava prijelaz u roditeljstvo s naglaskom na reflektivno funkcioniranje roditelja i kvalitetu odnosa. Također vodi kliničku studiju u kojoj se procjenjuje provedba i učinkovitost različitih intervencija i terapijskih programa namijenjenih roditeljima u riziku.
Na konferenciji Praktičari za praktičare održat će radionicu Igra i zaigranost u psihoterapiji s djecom i obiteljima, u kojoj će predstaviti teorijsku osnovu kao i konkretne načine za implementaciju, s posebnim naglaskom na zaigranost temeljenu na privrženosti. Radionica uključuje primjere iz kliničke prakse i osvrt na specifične intervencije utemeljene na igri, poput Theraplay i Nurture and Play.
